PILNE!

Choć na pierwszy rzut oka przelew w obcej walucie jest podobny do przelewu krajowego, pamiętać należy o dodatkowych kosztach jakie w związku z nim ponosimy oraz o tym, że czas jego wykonania jest dłuższy. Jego rodzaj zależny jest również od kraju, do którego wykonujemy transfer pieniędzy. Jakiej transakcji dokonać i co oznaczają związane z nim skróty literowe?

Przelew walutowy to jak sama nazwa wskazuje przekazanie pieniędzy w innej walucie niż PLN, na rachunek odbiorcy w innym kraju. Zwany jest także poleceniem wypłaty za granicę, gdyż najprościej mówiąc, jest to zlecenie, jakie bank przyjmuje od klientów, aby przekazać środki pieniężne w walucie zagranicznej do innego banku mającego siedzibę w innym kraju.

Dwa najczęściej stosowane systemy przelewów zagranicznych to SEPA i SWIFT.

SEPA to skrót od angielskiego Single Euro Payment Area, czyli jednolitego obszaru płatności w euro. To jeden z elementów integracji europejskiej, zakładającej łatwiejszy przepływ osób, towarów i usług pomiędzy europejskimi państwami. Łącznie z systemu korzysta aż 35 krajów i terytoriów zależnych. By płatność została zakwalifikowana muszą być spełnione warunki:

– przelew musi zostać zrealizowany w walucie EURO;

– kraj odbiorcy przelewu to któryś z krajów UE;

– zostanie podany prawidłowy nr rachunku beneficjenta w formacie IBAN;

– wybrany zostanie zwykły tryb płatności (nie mogą to być płatności ekspresowe);

– musi być wybrana opcja kosztów SHA (koszty transferu podzielone są pomiędzy odbiorcę i nadawcę).

SEPA, w przeciwieństwie do innych przelewów międzynarodowych, wyróżniają się szybszym transferem i niższymi kosztami. Przelew powinien zostać zrealizowany w ciągu jednego dnia roboczego.

Czytaj dalej: https://blog-o-walutach.pl/czym-roznia-sie-przelewy-walutowe-czesc-ii/

Share Article: