PILNE!

Codziennie wykonujemy tysiące różnych transakcji. Przepływ pieniędzy jest nieustanny. Niezależnie od pory dnia, roku, czy przekazywanej kwoty. Przelew chociażby z konta osobistego to najlepszy sposób na przykład na opłacanie rachunków czy przesłanie komuś pieniędzy. Jak zatem jest z przelewami poza granice Polski?

Z pomocą przychodzi nam przelew SEPA. To rodzaj przelewu zagranicznego, którego możemy użyć do przekazania środków w euro na konto za granicą. Oferuje go większość banków.

SEPA to skrót od angielskich słów Single Euro Payments Area. Oznacza Jednolity Obszar Płatniczy w Euro. To istotne, gdyż jest to rodzaj transakcji służący wyłącznie do rozliczeń w euro i z którego można skorzystać jedynie na terenie Europy. Tak naprawdę, przelew ten nie wiele różni się od przelewu krajowego. Po co więc jest? Odpowiedź jest prosta – ma ułatwiać rozliczenia bezgotówkowe między członkami Unii Europejskiej oraz obniżać koszty tych transakcji. Zlecenia SEPA można dokonać z konta osobistego prowadzonego w PLN. Pamiętać jednak musimy o przewalutowaniu i związanych z tym opłatach.

SEPA charakteryzuje się kilkoma cechami. Przede wszystkim musimy pamiętać, że transfer środków odbywa się w euro. Bank nadawcy przelewu, jak i placówka odbiorcy muszą uczestniczyć w systemie. Dostępny jest więc we wszystkich 27 krajach należących do Unii Europejskiej. Można go także wykonać także na terenie takich państw jak: Wielka Brytania, Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein, Norwegia, Monako, San Marino, Watykan i na niektórych europejskich obszarach zamorskich m.in. na Wyspach Kanaryjskich, Martynice, czy w Gujanie Francuskiej.

Rachunek odbiorcy oznaczony jest numerem IBAN, a bank kodem BIC. Koszty przelewu dzielone są między obie strony transakcji. Tu, jeśli chodzi o płatność, dostępna jest wyłącznie opcja SHA. Oznacza to, że nadawca ponosi koszty prowizji swojego banku, a odbiorca koszty banku, w którym posiada konto. Placówki pobierają prowizję nie z salda rachunku, ale z kwoty przelewu, więc otrzymana przez odbiorcę suma pieniędzy będzie niższa, niż ta na jaką zleciliśmy przelew. W transakcji nie biorą udziału banki pośredniczące, więc opłata jest niska i z góry znana, a czas realizacji przelewu to tylko jeden dzień roboczy.

I co najważniejsze – przelew europejski jest tani. Koszt realizacji zgodnie z unijnymi przepisami nie powinien być bowiem wyższy niż opłata pobierana przez bank za wykonanie przelewu krajowego.

One thought on “Przelewy zagraniczne SEPA

Comments are closed.

Share Article: